Protetyka Stomatologiczna

To dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów lub ich części.

W GENESIS wykonujemy pełen zakres prac protetycznych. Od pojedynczych koron po rekonstrukcje zwarcia.

Korony mają za zadanie odbudować oraz wzmocnić zniszczony naturalny ząb i oczywiście poprawić jego wygląd. Wykonane na implantach  odbudowują utracony ząb i stanowią ostatni etap leczenia implantologicznego.

Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych, w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

    • korony pełnoceramiczne – są bardzo estetyczne, niemalże nie do odróżnienia od zębów naturalnych, dlatego stosuje się je przede wszystkim do uzupełnień zębów przednich. Ich podstawę stanowi tlenek cyrkonu (korony cyrkonowe)
    • korony porcelanowe na podbudowie metalowej – podstawę takich koron stanowi metal, na którą napala się porcelanę. Metal nie jest widoczny, gdyż jest ukryty pod porcelaną
    • akrylowe, kompozytowe – traktuje się raczej jako tymczasowe rozwiązanie.

Prettau® Zirconia jest odpowiednim materiałem dla najczęściej występujących problemów, takich jak ograniczona przestrzeń, bruksizm lub odpryski ceramiki. Stanowi on doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym.
Ten wysoce biokompatybilny i nieporowaty materiał wyróżnia się wyjątkowo dużą przepuszczalnością światła i naturalnym wyglądem. Dzięki tym właściwościom oraz przy zastosowaniu specjalnej techniki barwienia, można całkowicie wyeliminować stosowanie licówek. W ten sposób, mogą być wykonywane w pełni cyrkonowe uzupełnienia, dające całkowitą satysfakcję pod względem estetycznym.

Most ma za zadanie uzupełnić braki opierając się na sąsiednich zębach, odpowiednio przygotowanych (oszlifowanych).

Inlay/Onlay

To doskonałe rozwiązanie zamiast tradycyjnych wypełnień. Zwane również wkładami koronowymi, umożliwiają dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba, są odporne na ścieranie, estetyczne i trwałe.  Wykonywane są w laboratorium protetycznym po uprzednim pobraniu wycisku. Są rozwiązaniem droższym od wypełnień tradycyjnych ale na pewno trwalszym, a w niektórych sytuacjach jedynym aby odbudować utracone tkanki zęba.

Mogą być wykonane z ceramiki lub materiału kompozytowego

Licówki – Licówka to cienka płytka porcelanowa grubości około pół milimetra kolorem zbliżona do naturalnej barwy szkliwa zęba. Przykleja się ją specjalnym klejem do lica zdrowego zęba. Maskuje wszelkie nieprawidłowości, jak: kształt, długość, kolor czy ubytki.

Szlifowanie odbywa się pod znieczuleniem, bo licówki zakłada się na żywe zęby.  Ząb martwy, po leczeniu kanałowym ma zmniejszoną ilość struktury zębiny, przez co jest słabszy. Dlatego odradza się zakładanie licówki porcelanowej na martwe,zniszczone zęby, gdyż może nam ona posłużyć w takim wypadku znacznie krócej.

Również mocno przebarwionych zębów nie będziemy w stanie skorygować licówką i wtedy lepszym rozwiązaniem jest korona, która nie tylko poprawi wygląd ale też wzmocni ząb.

Licówki wykonujemy z ceramiki lub materiału kompozytowego.

Protezy zdejmowane/ruchome – są to uzupełnienia protetyczne, które musimy zdejmować, myć i ponownie zakładać. Mogą być to protezy akrylowe, szkieletowe, elastyczne, acetalowe.

CEREC – jednowizytowe leczenie stomatologiczne

CEREC (Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics) – urządzenie wykorzystujące technologię CAD/CAM, służące do wykonywania estetycznych rekonstrukcji powierzchni zębów (wkładów koronowych bądź koron protetycznych). System został opracowany przez dwóch uznanych stomatologów W. Mörmann i M. Brandestini na Uniwersytecie w Zurichu. Dzięki nowej technologii możliwe jest w krótkim czasie zaprojektowanie i wyprodukowanie indywidualnych, ceramicznych rekonstrukcji zębów, bez konieczności udziału technika protetycznego.

Złamanie zęba, nieestetyczne wypełnienie z amalgamatu czy ubytek nie są już problemem. Dzięki zaawansowanej technologii CEREC pacjenci mogą zrekonstruować uzębienie już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologa. Przy pomocy systemu CAD/CAM uzupełnienia pełnoceramiczne w postaci koron, licówek i wypełnień Inlay lub Onlay są opracowywane w ciągu mniej niż 2 godzin.

NOWA JAKOŚĆ W STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ

CEREC –technologia która zastępuje tradycyjne wyciski skanowaniem wewnątrzustnym, pozwalającym znacząco skrócić czas oczekiwania na uzupełnienie pełnoceramiczne. W rezultacie wirtualnego projektowania odbudowy rekonstrukcja uzębienia może zakończyć się już na pierwszej wizycie.

Pacjenci poddający się leczeniu stomatologicznemu coraz chętniej wybierają kliniki posiadające system CEREC, ponieważ nie muszą w nich czekać na rekonstrukcję kilka czy kilkanaście dni. Dzięki wirtualnemu projektowaniu otrzymują odbudowę protetyczną wykonaną precyzyjnie, a przede wszystkim szybko.

 całość zabiegu trwa tylko 1 godzinę;

-wszystko odbywa się w gabinecie stomatologicznym;

-lepsze wygląd estetyczny niż przy tradycyjnych rekonstrukcjach;

-bezpieczny – 29 lat doświadczeń klinicznych oraz setki przeprowadzonych badań;

-wypróbowany – 28 milionów wykonanych odbudów

NEWSY