Medycyna
Zabieg SoracteLite polega na przezskórnym wprowadzeniu włókien optycznych (jeden lub dwa włókna na płatek, w zależności od objętości podstawnej gruczołu krokowego) poprzez dostęp przezkroczowy i podaniu przez kroczek energii lasera, która podgrzewa tkanki aż do ich zniszczenia . Powoduje to postępujące zmniejszanie się objętości płata prostaty (zmniejszenie objętości o co najmniej 40% w porównaniu do objętości podstawowej po roku obserwacji), a następnie ustąpienie objawów. Planowanie leczenia, wprowadzenie igieł i monitorowanie odbywa się pod kontrolą USG.
Aby ułatwić wprowadzanie, system jest wyposażony w dedykowany system prowadzenia z wieloma aplikatorami przezodbytniczej sondy ultradźwiękowej wraz z odpowiednim oprogramowaniem do planowania, które wyświetla wytyczne i szacowany obszar ablacji na ekranie systemu ultradźwiękowego.
SoracteLite TPLA (Transperineal Laser Ablation), nowa metoda ogniskowej ablacji laserowej, polega na przezskórnym wprowadzeniu włókien optycznych poprzez dostęp przezkroczowy pod kontrolą obrazowania MRI-US Fusion Imaging i dostarczaniu energii lasera przez kilka minut w celu ogrzania tkanek do momentu ich całkowitego całkowicie zniszczone z wystarczającym marginesem bezpieczeństwa.
Leczenie odbywa się z wykorzystaniem systemów prowadzenia igieł służących do pozycjonowania aplikatorów w zmianie chorobowej, co pozwala na leczenie jedynie tkanki nowotworowej, oszczędzając tym samym pozostałą zdrową prostatę.
Włókna światłowodowe wprowadza się przezskórnie, aby umożliwić ogrzanie tkanek aż do ich całkowitego zniszczenia z wystarczającym marginesem bezpieczeństwa. Umiejscowienie aplikatorów, monitorowanie zabiegu i weryfikacja efektywnego obszaru koagulacji odbywa się pod kontrolą USG.
Manewr wprowadzania włókien ułatwiają dedykowane, wieloaplikatorowe systemy prowadzące. Ponieważ są to nowotwory złośliwe, celem leczenia jest całkowita ablacja zmiany i brak miejscowych nawrotów po leczeniu.
Łagodny przerost prostaty, znany rówież pod nazwą gruczolak stercza, to schorzenie gruczołu krokowego. Powoduje zwiększenie objętości prostaty w wyniku zwiększenia liczby komórek, przede wszystkim w centralnej części gruczoły otaczającej moczowód. Jest to łągodny typ zmiany, powodujący ucisk na otaczające tkanki. Łagodny przerost prostaty wiąże się ze starzeniem i przez lata może powodować ucisk i deformację moczowodu, blokując w ten sposób przepływ moczu. Jest to powszechnie występująca patologia. Wśród mężczyzn w wieku powyżej 50 lat odsetek przypadków łagodnego przerostu prostaty powiązanego z objawami ze strony prostaty powiązanego z objawami ze strony prostaty mieści się w zakresie od 50 do 75%. Odsetek ten wzrasta do 80% u mężczyzn w wieku powyżej 70 lat.
Z łagodnym przerostem prostaty wiążą się dwie grupy objawów obstrukcyjne i podrażnienia. Objawy obstrukcyjne obejmują problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, słaby przepływ moczu, przerywany przepływ moczu i niepełne opróznianie pęcherza. Objawy podrażnienia obejmują zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, zwłaszcza w nocy oraz uczucie parcia i pieczenia podczas oddawania moczu. Nieleczony, łagodny przerost prostaty może prowadzić do infekcji dróg moczowych, uszkodzenia nerek lub pęcherza oraz epizodów ostrego zatrzymania moczu ( tj. niemożności oddawania moczu ). Wynika to z całkowitego zablokowania moczowodu przez powiększoną prostatę, co wymaga cewnikowania pęcherza, aby umożliwić jego opróżnienie.
SoracteLite to innowacyjna i mikroinwazyjna metoda leczenia łagodnego przerostu prostaty. Jest to niechirurgiczny zabieg, który wykorzystuje energię lasera do zapewnienia znaczącego zmniejszenia objętości prostaty, w konsekwencji uwalniając moczowód z ucisku zakłócającego normalny przepływ moczu. Zapewnia to stopniowe ustąpienie objawów i postępującą poprawę jakości życia pacjenta, który rzadziej oddaje mocz, z silniejszym przepływem, podczas gdy licza nocnych wizyt w toalecie ulega zmniejszeniu lub są one wyeliminowane, a ryzyko infekcji dróg moczowych spada. SoracteLite to leczenie stanowiące alternatywę dla chirurgi i innych minimalnie inwazyjnych technik wykorzystujących dojście przez moczowód. Różni się od nich sposobem leczenia ( termoablacja in situ bez usuwania tkanki ), brakiem powikłań obejmujących moczowód, skróconym czasem hospitalizacji ( procedura jednego dnia ) oraz szybką rekonwalescencją pacjenta ( kilka godzin po zabiegu ).
SoracteLite stosuje energię lasera niskiej mocy ( zazwyczaj 3 waty ) przez kilka minut. Promieniowanie laserowe jest przesyłane włóknami optycznymi wsuniętymi podskórnie do narządu przez niezwykle cienkie igły o średnicy poniżej jednego milimetra. Część tkanki poddawanej zabiegowi termicznemu jest naturalnie resorbowana przez gruczoł w ciągu kolejnych tygodni, co prowadzi do zmniejszenia objętości prostaty i ustąpienia objawów.
Skuteczność leczenia jest widoczna poprzez ustąpienie obajwów i poprawę jakości życia leczonych pacjentów. Monitorowanie pacjentów wykazało, że zabieg SoracteLite przynosi korzyści już po kilku dniach, a poprawa jest stabilna w czasie.
Doktor
Lekarz Paweł Iberszer – specjalista urolog, chirurg. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który ukończył z wyróżnieniem w 1996 roku. Specjalizację pierwszego stopnia z chirurgii ogólnej uzyskał w 2001 roku, a europejską specjalizację z urologii (FEBU) w 2006 roku. FEBU to skrót od angielskiego Fellow of European Board of Urology. To prestiżowy tytuł nadawany urologom, którzy zdali egzamin specjalizacyjny w systemie europejskim. Oznacza on również, że taki specjalista ma jednocześnie uprawnienia uznawane na terenie całej Unii Europejskiej.
W sposób szczególny zajmuje się leczeniem chorób nowotworowych układu moczowego i łagodnego rozrostu stercza. Dr Paweł Iberszer na codzień praktykuje w Oddziale Urologii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej od momentu jego utworzenia. Przez wiele lat pracował w Szpitalu Kolejowym w Lublinie. Pacjentów przyjmuje w Gastromedzie i Onko-Centrum.
Doktor
Wypełnij krótki formularz i przekaż nam informacje dotyczące twojej wizyty, a my odpowiemy Ci najszybciej jak to możliwe