Genesis

Stomatologia

Chirurgia stomatologiczna

To dziedzina stomatologii zajmująca się nie tylko usuwaniem zębów. W ramach tej specjalności wykonywany jest cały szereg zabiegów w obszarze obejmującym jamę ustną, w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii jak:

Usuwanie zębów mądrości

Tzw. ósemek, jest zabiegiem powszechnie znanym wśród pacjentów i często obciążonym wieloma mitami, lękami i obawami. Większość obaw wynika z relacji innych pacjentów oraz z opisów na internetowych forach. Dlatego też najlepszą formą informacji jest rozmowa z fachowcem – lekarzem stomatologiem specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej lub specjalistą chirurgii stomatologicznej. Najczęstszym powodem, dla którego pacjenci zgłaszają się z problemem ósemek, jest stan zapalny tkanek w tej okolicy i związane z nim dolegliwości bólowe. Jeśli jednak pacjent chce wykonać taki zabieg prewencyjnie, a jego przydatność poparta jest opinią lekarza, warto zadbać o wcześniejsze wykonanie tej procedury.

Resekcje wierzchołków korzeni

Jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i jednoczesnym oczyszczeniu otaczającej go kości z wszelkich zmian chorobowych i stanów zapalnych. Wykonuje się go w przypadku gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego lub zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się takiemu leczeniu. Objawem, świadczącym o rozwoju stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zęba, jest przede wszystkim ból nasilający się przy nagryzaniu. Ból ten trwa nieustannie i bardzo często towarzyszy mu obrzęk policzka, obecność uwypukleń na dziąśle oraz stan podgorączkowy.

Torbiel zęba

Jest to patologiczna przestrzeń w tkance, najczęściej wypełniona płynem lub płynną treścią. Zwykle umiejscawia się w tkankach okołowierzchołkowych zęba. Jej rozwój oraz brak leczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i estetycznych. Wśród nich są zaburzenia symetrii twarzy, a także przemieszczenie zębów. Diagnoza torbieli zębów opiera się na badaniach radiologicznych, takich jak zdjęcia RTG czy tomografia komputerowa. Metoda leczenia zależy od rodzaju torbieli i stopnia jej zaawansowania.

Nadziąślaki

Najczęściej zlokalizowane są w przednim odcinku szczęki. Pacjenci zwykle dość późno zauważają pojawienie się zmiany na dziąsłach. Opisują ją jako zgrubienie, guzek czy narośl na dziąśle. Nadziąślaki są to zmiany uszypułowane, żywoczerwone lub w kolorze dziąseł. Czerwona barwa pochodzi od bogatego utkania naczyniowego i oznacza większą podatność na urazy i skłonność do krwawień.

Włókniaki

Jest łagodnym nowotworem jamy ustnej pochodzenia łącznotkankowego. Składa się z fibrocytów i fibroblastów, włókien kolagenowych oraz naczyń krwionośnych, a całość otacza torebka łącznotkankowa. Histologicznie wyróżnia się wiele postaci włókniaków, m.in.: włókniak miękki, twardy, histiocytarny, zębopochodny, kostniwiejący, naczyniakowłókniak, nerwiakowłókniak oraz włókniakotłuszczak. Włókniaki prawdziwe są rzadkością wśród zmian o charakterze włóknistym występujących w jamie ustnej. Najczęściej pojawiającą się zmianą jest włókniak pourazowy, powstający w wyniku miejscowego drażnienia lub urazu.

Hemisekcje

Jest zabiegiem stomatologicznym, w trakcie którego usuwana jest część zęba (korzenia oraz odpowiadającego mu fragmentu korony). Zdrowe części pozostawia się w jamie ustnej i używa jako podstawy dla odbudowy protetycznej.
Hemisekcję można wykonać:

Odsłonięcie zęba zatrzymanego z naklejeniem zamka ortodontycznego

Zabieg ten polega on na zlokalizowaniu zęba za pomocą diagnostyki radiologicznej, chirurgicznym odsłonięciu, czyli „odnalezieniu go” oraz przytwierdzeniu zamka ortodontycznego. Przy pomocy zabiegów ortodontycznych po okresie 15-24 miesięcy ma on szansę uzyskać prawidłową pozycję w łuku szczęki.

Podcięcie wędzidełka wargi, języka

Zabieg podcięcia wędzidełka jest stosunkowo prosty i trwa bardzo krótko. Polega na przecięciu błony w poziomie, by umożliwić tkankom złączonym przez wędzidełko większą ruchomość. Nacięcie jest wykonywane przy użyciu skalpela, nożyczek chirurgicznych lub, coraz częściej, lasera. Laserowe podcięcie wędzidełka jest szczególnie korzystne, ponieważ po takim zabiegu występuje znacznie mniejsze krwawienie i szybsze gojenie rany.

Plastyka połączenia ustno-zatokowego

To zabieg chirurgiczny mający na celu zamknięcie nieprawidłowego połączenia pomiędzy jamą ustną a zatoką szczękową. Połączenie takie może powstać w wyniku ekstrakcji zęba, urazu, zabiegu implantologicznego lub choroby.

Leczenie ropnia

Ropniem nazywamy komorę wypełnioną ropą i otoczoną tkankami. Ropienie mogą występować praktycznie w całym naszym organizmie, np. wątrobie, płucach, mózgu, na języku oraz zębach. Treść ropna, znajdująca się w komorze, składa się z obumarłych tkanek, komórek bakteryjnych oraz komórek układu odpornościowego. Ropień zęba powstaje w wyniku ostrego procesu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Leczenie złamań wyrostków zębodołowych i kości szczęk

Leczenie prostych, niepowikłanych zła- mań zębów, wyrostków zębodołowych i żuchwy jest domeną chirurgii stomatolo- gicznej. Natomiast rozległe obrażenia twa- rzoczaszki, często z towarzyszącymi urazami wielonarządowymi i ośrodkowego układu nerwowego, są diagnozowane i leczone w ośrodkach chirurgii szczękowo-twarzowej.

Plastyka dziąseł

Piękny uśmiech to nie tylko białe, równe zęby, ale również estetyczna linia dziąseł. Niestety, wiele osób zmaga się z przerostem tkanki dziąsłowej, co skutkuje efektem tak zwanego gummy smile. Na szczęście dzięki nowoczesnym technikom stomatologicznym można przeprowadzić profesjonalne zabiegi korygujące kształt dziąseł. W klinice Medicover wykonujemy między innymi gingiwoplastykę i gingiwektomię oraz inne usługi z zakresu plastyki linii dziąsłowej. Wykorzystujemy nowoczesne techniki stomatologiczne, w tym laserową korektę dziąseł

Przeszczep kości

Jak wiadomo, w implantacji najczęstszym problemem jest brak wystarczającej objętości kości, co jest najczęściej poprawiane za pomocą podnoszenia dna zatoki szczękowej lub osteoplatyki. Osteoplastykę można wykonać na rożne sposoby. Jeden z nich to przeszczep kości.

 Autogenny przeszczep kości – jest to przeszczep własnej kości w miejsce tkanki, która zanikła z tego lub innego powodu. Kość jest pobierana z żuchwy w okolicy kąta lub z bródki pacjenta i jest przenoszona do miejsca biorczego, gdzie występuje deficyt kości. Taka procedura ma zastosowanie, jeśli wyrostek zębodołowy jest zdeformowany czyli jego szerokość lub/i wysokość są zmniejszone, a zabieg implantacji zęba nie jest możliwy.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Wyróżnia się dwie techniki podnoszenie dna zatoki szczękowej: metodę zamkniętą, zwaną osteotomią oraz otwartą, czyli tzw. dojście boczne. Ostatnia wykonywana jest w przypadku dużych zaników kości. Zabieg przeprowadzany jest w przedsionku jamy ustnej. Polega na odwarstwieniu błony śluzowej, a następnie wycięciu niewielkiego okienka w ścianie bocznej zatoki, uniesieniu błony i wprowadzeniu specjalnych kościotwórczych biomateriałów lub wycinka tkanki własnej pacjenta.

Sterowana regeneracja kości

Jest zabiegiem, w przebiegu którego z pomocą specjalnych preparatów kościotwórczych lub kościozastępczych tworzy się odpowiednie „rusztowanie” dla regenerującej się tkanki kostnej organizmu pacjenta.

Wykwalifikowany zespół

Wykwalifikowany zespół

Nasz wykwalifikowany zespół to grupa doświadczonych i oddanych profesjonalistów, gotowych zadbać o Twoje zdrowie.

Przystępne ceny

Przystępne ceny

Twoje zdrowie nie musi być luksusem u nas otrzymasz profesjonalne leczenie w korzystnej cenie.

Miła obsługa

Miła obsługa

Tworzymy przyjazne i relaksujące środowisko, gdzie dbamy nie tylko o Twoje zdrowie, ale także o Twój komfort.

Rezerwacja

Umów się na wizytę

Wypełnij krótki formularz i przekaż nam informacje dotyczące twojej wizyty, a my odpowiemy Ci najszybciej jak to możliwe