Genesis

Medycyna

Usuwanie guzków tarczycy

Co to jest choroba guzkowa tarczycy ?

Guzki tarczycy to jedno z najczęstszych schorzeń tarczycy, gruczołu wydzielania wewnętrznego o kształcie motyla, który reguluje wiele funkcji fizjologicznych, w tym metabolizm, za pośrednictwem dwóch wytwarzanych przez siebie hormonów: tyroksyny (T4 ) i trijodotyroniny (T3). Problemy z tarczycą, dość powrzechnie występujące szczególnie u kobiet, częściej zauważa się na obszarach o niskim stężeniu jodu: dlatego też lekarze zalecają wakacje nad morzem już od wczesnego dzieciństwa, jeżeli jest to możliwe, ponieważ zapewnia to bogactwo substancji, której nie powinno zabraknąć w naszej diecie.

Dokładniej guzek tarczycy to zaokrąglona zmiana, która może być pojedyncza lub wielokrotna (w takim przypadku mówimy o wolu guzkowym) i jest jednym z najczęstszych schorzeń tarczycy. Guzki tarczycy to bardzo powszechne schorzenie, w szczególności wśród kobiet i osób starszych. W rzeczywistości guzek tarczycyc pojawi się u około 50% populacji w ciągu jej życia, ale bardzo często nie jest to wykrywane i nie powoduje żadnych problemów. Większość guzków tarczycy nie jest zmianami nowotworowymi i nie wpływa znacząco na funkcję tarczycy.

Czym jest ModiLite ?

ModiLite to mikroinwazyjny zabieg pod kontrolą USG wykorzystujący ciepło wytwarzane przez źródło laserowe do zniszczenia fragmentów tkanki guzków, powodujący stopniowe zmniejszanie się objętości guzków tarczycy i związane z tym ustępowanie objawów ucisku oraz problemó estetycznych w okolicy gardła. Dzięki mikroinwazyjnemu dostępowi z wykorzystaniem włókien optycznych wprowadzonych do niezwykle cienkich igieł ModiLite niszczy tkankę nowotworową, a w ten sposób umożliwiając uniknięcie traumy związanej z otwartym zabiegiem chirurgicznym, a jego oczywiste zalety obejmują brak lub znacznie mniejsze nasilenie bólu pooperacyjnego, brak lub bardzo krótką hospitalizację i niemal natychmiastowy powród do społeczenego życia.

Łagodne zmiany nowotworowe mogą być zmianami litymi, cystami ( wypełnionymi płynem ) lub mieszanymi. Zazwyczaj są one niewielkie, w wielu przypadkach guzki tarczycy mogą nawet być całkowicie bezobjawowe i są wykrywane przypadkowo: mogą również mieć kilka centymetrów i powodować problemy wynikające z ucisku oraz zmieniać wygląd szyi.

Obajwy

Większość guzków tarczycy jest całkowicie bezobjawowa i są one wykrywane przypadkowo podczas rutynowych badań lub testów pod kątem innych objawów. Większość guzków tarczycy nie jest zmianami nowotworowymi i nie wpływa znacząco na funkcję tarczycy.

Jednak w niektórych przypadkach guzki mogą się zwiększać, aż: 

– Są one widoczne na zewnątrz, zmieniając wygląd gardła

– Można je wykryć palpacyjnie

– Uciskają drogi oddechowe lub przełyk, powodując problemy z przełykaniem, ból przy poruszaniu szyi oraz odgięcie tchawicy

W takich przypadkach zaleca się skorzystanie z porady lekarza, w celu oceny możliwych rozwiązań terapeutycznych zmniejszając objawy związane z wielkością i lokalizacją guzków.

Doktor

Wykwalifikowany specjalista

Doktor wykonujący zabiegi.

Dr Marcin Zając

Specjalista w dziedzinie chirurgii onkologicznej

dr Marcin Zając

Specjalista onkolog, chirurg

Kontakt : 574 500 915
email: biuro@onkocentrum.pl
Onko-Centrum, ul. Daszyńskiego 2, 20-250 Lublin

Dr Marcin Zając – Zajmuję się szeroko pojętą dziedziną
chirurgii onkologicznej ze szczególnym uwzględnieniem chirurgii
gruczołu piersiowego, chirurgicznego leczenia chorób tarczycy i
przytarczyc oraz czerniaków skóry.
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Starszy asystent
Oddział Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskie im
św. Jana z Dukli
Lublin ul Jaczewskiego 7 20-090

WYKSZTAŁCENIE
Akademia Medyczna w Lublinie
Kierunek: medycyna
Specjalizacja: wydział lekarski
Poziom wykształcenia: lekarz medycyny

Rezerwacja

Umów się na wizytę

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa.