Genesis

Medycyna

Usuwanie guzków piersi

AgathaLite to Terapia EchoLaserowa w ginekologii/senologii.

Imię Agata nawiązuje do świętej Agaty, patronki kobiet cierpiących na choroby piersi. Rzeczywiście św. Agata, której piersi rozrywano szczypcami, aby trwale zepsuć jej urodę, została cudownie uzdrowiona po wizji św. Piotra. „Lite” odnosi się natomiast do lekkości i mikroinwazyjności zabiegu, ale także do źródła terapeutycznego (światła, stąd laser). Na razie wniosek jest przyjmowany wyłącznie w Ośrodkach Referencyjnych.

AgathaLite wskazuje zastosowanie EchoLasera w ginekologii/senologii. Od lat 90-tych XX w. w wielu badaniach omawiany jest złośliwy rak piersi za pomocą małoinwazyjnych technik ablacyjnych (pojawiają się opinie na temat laserowej ablacji termicznej, ablacji RF, ablacji mikrofalowej, krioablacji i HIFU na piersi).
Rośnie zainteresowanie urządzeniem EchoLaser do zastosowań w piersiach. Jednak obecnie dostępna jest tylko jedna publikacja na temat termoablacji raka piersi za pomocą EchoLasera ( The Evolving Role of Ultrasound Guided Perdermal Laser Ablation in Elderly Unresectable Breast Cancer Students: A Feasibility
Pilot Study, Nori J. i wsp., BioMed Research International , 2018); dlatego do czasu uzyskania dalszych dowodów naukowych AgathaLite jest rozważana jako opcja terapeutyczna dla pacjentek chorych na raka piersi, które nie mogą poddać się operacji lub odmawiają jej (zgodnie z ww. artykułem) lub pacjentek z łagodnym guzem (gruczolakiem gruczolakowatym).
Wizyta

Umów się na wizytę

Wypełnij krótki formularz i przekaż nam informacje dotyczące twojej wizyty, a my odpowiemy Ci najszybciej jak to możliwe