Genesis

Stomatologia

Zachowawcza z endodoncją

jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dyscyplina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to choroba niszcząca twarde tkanki zębów, ulegające stopniowej demineralizacji i rozpadowi w wyniku działania kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicze rozmnażające się w osadzie nazębnym (płytce nazębnej). Nieleczona, zaawansowana próchnica jest przyczyną stanów zapalnych miazgi zębowej i otaczających ząb tkanek, objawiających się silnymi bólami i prowadząca w efekcie do jego utraty. Stany zapalne zębów mogą być również źródłem zakażenia całego organizmu i przyczyną takich schorzeń jak: choroba reumatyczna, zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie tęczówki oka lub żył.
Jak wskazują badania, próchnica zębów jest powszechnie występującym zjawiskiem. Mimo wzrastającej świadomości co do potrzeby dbania o stan uzębienia, wiele osób z obawy przed bólem odkłada lub wręcz unika wizyt u stomatologa. Rozwiązaniem dla tych pacjentów są zabiegi przy użyciu gazu rozweselającego lub w znieczuleniu ogólnym. Najpopularniejszą metodą leczenia próchnicy jest mechaniczne usunięcie chorej tkanki zęba (borowanie) a następnie wypełnienie materiałem kompozytowym (plombą).

Icon – leczenie próchnicy bez borowania

Zasada działania Nowym, małoinwazyjnym podejściem do leczenia próchnicy, wypełniajacym lukę pomiędzy profilaktyką a uzupełnieniami kompozytowymi jest tzw. infiltracja próchnicy z wykorzystaniem płynnej żywicy Icon. Technika ta została opracowana przez niemiecki koncern farmaceutyczny DMG we współpracy z Instytutem Charite w Berlinie i Uniwersytetem w Kolonii a istotą jej działania szczelne wypełnienie i zamknięcie ubytku specjalną żywicą.

Metoda przeznaczna jest do leczenia początkowych zmian próchniczych bez utraty szkliwa, nie przekraczających jednej trzeciej głębokości zębiny w obszarach proksymalnych (stykania się zębów ze sobą) oraz powierzchniach zewnętrznych. Infiltrant – to bardzo płynna żywica, jest wchłaniana do układu próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację próchnicogennych kwasów. Wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Z pełną estetyką i medycznymi korzyściami. Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy. Icon-Infiltrant, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo.

Ta nowoczesna technologia nie tylko usuwa białe plamki, ale także hamuje rozwój próchnicy. Zabiegu nie trzeba powtarzać, ponieważ preparat usuwa plamki raz na zawsze. Icon nie może być stosowany w przypadkach zaawansowanego rozwoju próchnicy. Dotyczy to w szczególności przypadku próchnicy, która prezentuje się w postaci dziury w zębie. W takim przypadku konieczna jest tradycyjna metoda leczenia wiertłem.

Endodoncja

Dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.

Endometr niezbędne narzędzie do pomiaru długości kanałów.

Mikroskop

To nieodzowne narzędzie w przypadku bardzo trudnych, nietypowych kanałów lub gdy trzeba przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe. W GENESIS używany jednych z najlepszych na świecie mikroskopów amerykańskiej firmy Global
Ząb w powiększeniu pod mikroskopem
Dla zachowania idealnej suchości podczas leczenia kanałowego używamy koferdam. Jest to materiał izolujący stosowany w stomatologii zamiast wałeczków ligniny. Stanowi go cienka, najczęściej lateksowa guma. W gumie znajduje się otwór, przez który odizolowuje się wybrany ząb czy zęby.

Rezerwacja

Umów się na wizytę

Wypełnij krótki formularz i przekaż nam informacje dotyczące twojej wizyty, a my odpowiemy Ci najszybciej jak to możliwe